Bellydance, a właściwie orientalny, arabski, raqs sharqi jest tańcem solowym, wykonywanym głównie przez kobiety, choć nie tylko. Nie posiada żadnych spisanych reguł, jest sztuką żywą, która ciągle się rozwija i zmienia.
Źródła i korzenie współczesnego nam tańca orientalnego sięgają odległych czasów.. tańców folklorystycznych i rytualnych kultury arabskiej. Kobiety tańczyły go dla siebie i w swoim gronie.

Z czasem zaczął pojawiać się na scenie i splatać się z zasadami tańca scenicznego, m.in baletowego rysunku sylwetki i sceny. Obecna forma ma więc charakter fuzji: dziedzictwa orientu i wpływów europejskich, a jej narodziny można umiejscawiać na początku XX stulecia w Egipcie, w Kairze. Podobnież współczesny kostium sceniczny kształtowany był przez wyobrażenie „Euro-Amerykanina” na temat orientalnej tancerki. Tak powstał najpopularniejszy nurt tańca orientalnego – styl egipski
W innych krajach arabskich (Maroko, Tunezja, Liban, Turcja, Arabia Saudyjska) taniec orientalny również jest obecny, ulega rozwojowi i modyfikacjom tworząc odmienne od egipskiego style. Pewna baza jest wspólna, jednak różnice w „manierze” i sposobie tańca są możliwe do zaobserwowania.

Taniec orientalny przenikał też do innych krajów.  Stał się popularny w Europie, Azji czy w obu Amerykach. To spowodowało łączenie go z kolejnym gatunkami tanecznym i folklorami innych kultur.

Staramy się przekazać przekrojową wiedzę i umiejętności związane z tańcem orientalnym: właściwą postawę, technikę podstawowych figur, ich różne interpretacje (z uwzględnieniem specyfiki rytmów i muzyki arabskiej), sposoby ich łączenia i kombinacje, z czasem choreografie. Uczymy się stopniowo wyodrębniać style i odmiany tańca arabskiego; bazą jest taniec egipski klasyczny, w tym współczesny. Sięgamy też czasem do folkloru arabskiego.

Dzięki niewielkim grupom zajęcia te są bardziej kameralne, dyskretne, wewnętrzne a podejście instruktorki do każdej kursantki bardzo zindywidualizowane…. Także zapraszamy na kursy tańca brzucha Kraków.

Ta forma tańca pozostaje pewnego rodzaju medytacją. Dzięki płynnym, dynamicznym i wibracyjnym ruchom, odgrywa ogromną rolę w „przepływie energii” przez ciało, pozwała uświadamiać sobie oddech, prawidłową postawę, pobudza krążenie. Jest pomocna przy modelowaniu sylwetki, wzmacnia mięśnie wzdłuż kręgosłupa, brzucha, pośladków i nóg. Wyraźnie kształtuje talię. Poprawia świadomość ciała, a tym samym koordynację ruchową i samopoczucie, dodaje wiary we własne możliwości, ma działanie terapeutyczne. Pozwala odkryć całą gamę skrajnych i subtelnie zróżnicowanych aspektów kobiecości, często zaniedbywanych i zapomnianych w rytmie naszej cywilizacji.
Stanowi solidny instrument w harmonizowaniu ducha, umysłu, uczuć i emocji poprzez poznanie ciała, jego roli i możliwości.

Rozkład Czasowy Wydarzenia (1)

Poniedziałek
-
Marzena (technika/kombinacje/open)